A kerámia vagy porcelán héjak olyan vékony, körülbelül 0,5-1 mm vastagságú, fogtechnikai laborban készített fogborítások, melyeket esztétikai céllal, főként az elülső fogak hibáinak javítására alkalmazunk. Ezekkel a héjakkal a fogak színe, formája vagy mérete is megváltoztatható, de még a fogak közötti rések eltüntetésére is alkalmazhatók. Bizonyos esetekben akár a fogszabályozáshoz hasonló esztétikai eredményt is elérhetünk velük – annál sokkal rövidebb idő alatt!
Mivel a kerámia héjak – a koronától eltérően – csak a fog elülső részére kerülnek fel, ezért alkalmazásukkor a fogból csak minimális mennyiséget kell lecsiszolni. Ebben az esetben is tisztában kell lenni azzal, hogy a folyamat nem visszafordítható!
A kerámia héjak az alábbi esetekben alkalmazhatók:
- egyenetlen fogsor szabálytalan fogélek;
- letört elülső fogak;
- gyökérkezelt, elszíneződött fogak;
- fogak közötti rések;
- apró, rövid fogak;
- fogzománc hibái.
Nem alkalmazhatók a kerámia héjak, amennyiben:
- az elülső fogak oly mértékben károsodtak, hogy az már a rágást is korlátozza, (ilyenkor a teljes korona alkalmazását ajánljuk);
- szájápolás elhanyagolása esetén;
- erős éjszakai fogcsikorgatáskor;
- bizonyos harapási rendellenességek meglétekor;
- gyulladt íny vagy fogágy esetében, hiszen ekkor először magát a gyulladást kell kezelni;
- a páciens olyan sportot űz, amelyhez fogvédőt használ, vagy ha valamilyen fúvós hangszeren játszik – ilyen esetekben a kerámia héjak csak korlátozott keretek között alkalmazhatók.
A kezelés menete:
A beavatkozás előtt a fogakat a dentálhigiénikus megtisztítja, a tökéletes eredmény érdekében azonban a fogak fehérítését is érdemes ekkor elvégezni, mivel így a héjak színét már a fehérített fogszínhez igazodva választhatjuk ki.
A kezelés első lépéseként a helyi érzéstelenítés és az ínyen alkalmazott zsibbasztó injekció beadását követően a fogak elülső felszínét 0.5-1 mm vastagságban le kell csiszolni. Ezután a fogorvos lenyomatot vesz az előkészített fogsorról, majd a pácienssel közösen kiválasztja a leendő kerámia héjak minden jellemzőjét, így azok színárnyalatát, alakját és karakterét is.
Amíg a lenyomat alapján kialakított végleges héjak a fogtechnikai laboratóriumban készülnek, a fogorvos ideiglenes héjakkal látja el a fogakat.
A páciens második látogatása alkalmával, egy próba során a fogorvos ellenőrzi az elkészült héjakat, hogy aztán azokat egy speciális ragasztóval véglegesen a fogakhoz rögzíthesse. Végül nem marad más hátra, mint a fogak polírozása, s az azt követő irigylésre méltó, ragyogó mosoly!