gyökérkezelés

Az igazság a gyökérkezelésről

Sokan mondják, hogy a gyökérkezelés az életük egyik legrosszabb élménye volt. Pedig valószínűleg nem maga a kezelés volt fájdalmas, hanem az azt megelőző időszak: a fogbél gyulladása ugyanis valóban tud szenvedést okozni.
Hogy miért?
A gyulladt fogban fellépő irritáció miatt vérbőség alakul ki, de mivel a fog nem képes tágulni, a benne lévő nyomás miatt feszül és fáj, néha annyira, hogy az ember szinte szó szerint „csillagokat lát". Ezt a fájdalmat csak a fog megnyitásával lehet enyhíteni. Tehát a gyökérkezelés valójában hozzájárul az erős fájdalom enyhüléséhez vagy megszűnéséhez. A modern érzéstelenítési módszerekkel a beavatkozás általában kellemetlenség nélkül elvégezhető.

Nem mumusként kellene a gyökérkezelésre gondolnunk, hanem mentsvárként: ez a komplex eljárás ugyanis sok esetben a súlyosan károsodott fogak húzás előtti utolsó esélye.
Az endodoncia az elmúlt évek egyik legdinamikusabban fejlődő fogászati területe, újabb és újabb korszerű anyagok és műszerek jelennek meg a piacon és a magas szakmaiságot képviselő rendelőkben, így a VitalCenterben is. Ennek köszönhetően ezt a rendkívül összetett, nagy precizitást igényló beavatkozást fájdalommentesen, a lehető legpontosabban és rendkívül magas (90% fölötti) sikerességi aránnyal végezzük el!

A gyökérkezelés körül kialakult rémképeket és tévhiteket szakorvosunk igyekszik eloszlatni.

Mi a gyökérkezelés célja?

Az erekkel és idegekkel behálózott fogbél (pulpa) belsejében (például nagyméretű fogszuvasodás miatt) kialakult gyulladás megszüntetése – végső soron

a fog megmentése, amely még sokáig jó szolgálatot tehet akár önállóan, akár pótlással megtámogatva.

Milyen jelei vannak, hogy gyökérkezelésre lehet szükség?

A fogbél gyulladásának kezdeti tünetei az édességre, savanyúra, hidegre, melegre és harapásra hirtelen fellépő éles fájdalom. Előrehaladottabb stádiumban akár az íny és az arc is megduzzadhat, a lüktető, intenzív fájdalom és a feszítő érzés fokozatosan erősödhet, és akár tartóssá is válhat.

Fájdalmas a gyökérkezelés?

fogmutet

A gyökérkezeléssel kapcsolatban felmerülő legnagyobb aggodalom az azzal járó potenciális fájdalom mértéke. A legtöbb gyökérkezelés helyi érzéstelenítéssel történik, ami már önmagában fájdalommentes, hiszen az adott területet érzéstelenítő zselével  kezeljük. Így elmondható,

rendelőnkben a gyökérkezelés éppúgy, mint bármelyik másik kezelés, teljesen fájdalommentesen történik.

Hogyan előzhető meg a gyökérkezelés?

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő szájápolás és a rendszeres kontrollvizsgálat szerepét, hiszen a kisméretű szuvasodás kezelése összehasonlíthatatlanul egyszerűbb és gyorsabb lehet, mint egy kiterjedtebb szuvasodásé. Éppen ezért minden páciensünknek azt tanácsoljuk, inkább ne várja meg, hogy a fogszuvasodás olyan méreteket öltsön, mely már csak gyökérkezelésével orvosolható!

Gyökérkezelés után továbbra is érzékeny a fog, mi a teendő?

Ha közvetlenül gyökértömés után néhány napig fájdalmat érzünk, az még nem jelenti azt, hogy a kezelés nem volt megfelelő, ugyanis az esetek többségében a fog pár nap elteltével teljesen panaszmentessé válik. Ha a fájdalom egy hét után sem szűnik meg, akkor ajánlatos lehet felkeresnie fogorvosát.

Van-e lehetőség a gyökérkezelt fogak fehérítésére?

Természetesen van, bár az igazság az, hogy leghatékonyabban az élő fogak fehéríthetőek. Gyökérkezelt fog fehérítése esetén a tömés eltávolítása után a fog belsejébe is helyezünk fehérítőanyagot, ezáltal a fogat belülről is fehérítjük.

Milyen speciális figyelmet igényel a gyökérkezelt fog?

A páciens együttműködése a kezelés ideje alatt és után is kívánatos.

faj-a-fogam

Fontos, hogy az eljárás befejezéséig a páciens az adott időpontokban feltétlenül megjelenjen. Az ideiglenes gyökértöméssel lefedett fogat kímélni kell, nem szabad terhelni. A gyökérkezelt fogak is ki vannak téve a szuvasodás és a fogkövesedés veszélyének. Elengedhetetlen az alapos otthoni szájápolás, az évenkénti, röntgenfelvétel készítésével egybekötött kontroll, valamint a rendszeresen elvégzett professzionális fogtisztítás, fogkő-eltávolítás. A gyökérkezelt fog csak így tud hosszú távon a szolgálatunkra lenni.
A gyökérkezelt fogak a foganyagveszteség miatt törékennyé válnak, így végleges
helyreállításukra, újraépítésükre kiemelt figyelmet fordítunk. A koronai rész helyreállítása a legtöbb esetben – a megmaradt foganyag mennyiségétől és állapotától függően – töméssel, betéttel vagy koronával történik.