Gyökérkezelésre azokban az esetekben kerül sor, amikor a fogbélben gyulladás alakul ki. Pár évtizede még a foghúzás volt az egyetlen megoldás ilyen esetekben, ma már azonban szakszerű kezeléssel ezek a fogak is megmenthetők.
A fogbél egy olyan kötőszövet, amely ereket és idegeket tartalmaz, ezért gyulladásának oka többnyire az olyan nagymértékű fogszuvasodás, amely már eléri a fogbelet, ezáltal szabad utat enged a baktériumoknak.
Fogbélgyulladás esetenként a fog elhalása következtében is létrejöhet, hisz így az adott fogban megszűnik a vérkeringés, ezért az immunrendszer nem tudja elhárítani a kórokozók elszaporodását.
A kezelés részleteinek meghatározása érdekében a gyökérkezelés előtt minden esetben röntgenfelvételt készítünk, majd pedig a szuvas terület kitisztítása következik, melynek során speciális eszközökkel távolítjuk el a fogbelet a gyökércsatornákból, illetve a kezelt részt ki is tágítjuk, hogy megfelelő minőségű tömésre legyen lehetőségünk.
Az eljárás során a fogon többször is antibiotikus fertőtlenítést végzünk, és ha gyulladás miatt szükséges, ezt több napig, esetleg hétig is fenntartjuk; ez alatt az idő alatt pedig a fogat ideiglenes töméssel látjuk el.
Miután a gyulladás teljesen megszűnt, elkészítjük a végleges tömést. A gyökérkezelés a legtöbb esetben több alkalomból áll – az egyszeri kezelés általában csak a metszőfogak esetében elegendő.
A fog állapotától függően annak helyreállítása többféleképpen történhet: ha a megmaradt foganyag még alkalmas rá, akkor a fogat betömjük, vagy inlay-t helyezünk be, ezen kívül korona felhelyezésére is sor kerülhet, méghozzá azokban az esetekben, amikor a gyökérkezelt fog törékennyé válik, és színe is sötétebbé válik, mint a többi fogé.
Fontos tudni, hogy a gyökerek túltömése, mind a túl kevés tömés elhelyezése gyulladáshoz vezethet, ezért létfontosságú, hogy a gyökérkezelésünket minden esetben kizárólag magas képzettségű, tapasztalt szakember végezze.
Gondos odafigyelés és helyes, szakszerű ápolás esetén a gyökérkezelt fogak akár egy egész életen át megmaradhatnak. A gyökérkezelt fogakat félévente ajánlott ellenőriztetni, hiszen ezek a fogak is ki vannak téve a szuvasodás veszélyének. Érdemes megfontolni a gyökérkezelt fog koronával való ellátását is, hiszen ebben az esetben a fognak már nincs pulpája, ami életben tarthatná, így az jóval törékenyebb lehet.
Sokak fejében a gyökérkezelés úgy él, mint a fogászati kezelések egyik legrémisztőbb fajtája, pedig ennek oka legtöbbször az, hogy a kezelést már intenzív fájdalom előzi meg. Éppen ezért, a kezdeti tünetek jelentkezésekor még hajlamosak vagyunk elodázni a fogászati látogatást, egészen odáig, amíg a fájdalom már elviselhetetlenné válik.
Dr. Lantos Endre, a VitalCenter alapítója és vezetője a rendszerváltáskor nagyot álmodott - és az álma valóra vált.