intraorális szkenner

Az intraorális szkenner kiváló eszköz, de ez is csak az emberi kézben működik – Beszélgetés dr. Péter Györggyel 

A fogászatban történő valamennyi technológiai fejlődés és fejlesztés a digitalizáció irányába mutat. A folyamat egyik legfontosabb, de messze nem az egyetlen innovációja az intraorális szkenner, ami mára egy igényes fogászat számára olyan alapvető eszközzé vált, mint a fúró. Nem extra, nem kuriózum, hanem létszükséglet.

A dr. Péter György főorvossal készült interjúból megtudhatják, hogyan használják (ki) a VitalCenter szakemberei a csúcstechnológiát, amely mind az orvosok és fogtechnikusok, mind pedig a páciensek számára számos előnyt kínál. A beszélgetésből az is kiderül, hogy hiába olyan nagyszerű ez az eszköz, önmagában nem tesz kiemelkedővé egy fogászatot: a szakemberek profizmusa és tudása, a szakmai elhivatottság és a páciensfókuszú szemlélet továbbra is elengedhetetlen.

Interjú dr. Péter Györggyel

dr. Péter György

Kezdjük az alapoknál: mi az intraorális szkenner?

Számtalan fogászati eljárás esetében igaz, hogy a tökéletes eredmény a precíz lenyomatvétellel kezdődik. Nagyon leegyszerűsítve, az intraorális szkenner egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi, hogy a fogakról és a környező szövetekről, a teljes szájüregről háromdimenziós felvételt, vagyis digitális lenyomatot készítsünk.

Hogyan történik a digitális lenyomatvétel?

Az eljárás során az intraorális szkenner fejét a szájban lassan mozgatva „letapogatjuk” a szájban található felszíneket, képleteket, a fogsort, a nyálkahártyát. A kamera néhány perc alatt több ezer felvételt készít. Ezeket egy szoftver dolgozza fel: gyakorlatilag azonnal egy élethű, rendkívül részletgazdag 3D modellé alakítja a hatalmas mennyiségű adatot.

Milyen előnyökkel jár a fogászati szkenner alkalmazása a szakemberek, illetve a páciensek számára?

A technológia jelentősen megkönnyíti a diagnosztikát és a tervezést. Felgyorsítja a munkafolyamatokat, növeli a kezelések pontosságát, ezzel csökkentve a szükséges korrekciók számát. Mivel a kapott digitális lenyomat egyedülálló pontossággal leképezi a fogsor, a szájüreg állapotát, így ezt alapul véve maximálisan személyre szabott és szakmailag maradéktalanul megvalósítható kezelési tervet tudunk összeállítani.
A szkenner ezen érdemei nagyon fontosak a páciensek számára is, ám talán az ő szempontjukból a legörömtelibb mégis az a tulajdonsága, hogy a szkennelés során nem kell átélniük a hagyományos lenyomatvétel mindenféle kellemetlenségét: nincs lenyomatanyag, lenyomati kanál; a szájüreg felszíneinek letapogatása gyorsan és teljesen noninvazív módon történik. Mivel a szkenner nem ér hozzá sem a fogakhoz, sem a szájüreg egyéb képleteihez, így a páciens nem érez semmit a folyamat során. Ahogy pácienseink nemegyszer megjegyzik az eljárás után,


a szkennelés összehasonlíthatatlanul komfortosabb, biztonságosabb és tisztább érzés a számukra, mint a hagyományos lenyomatvételi módszer!

Általánosságban, milyen beavatkozásoknál használható az intraorális szkenner?

Az eszköz a fogászat valamennyi olyan területén előnyöket hoz, ahol szükséges a szájüreg pontos leképezése. Különösen hasznos az implantációs beavatkozások (beleértve a hagyományos eljárásokat és az All-on-4 technológiát), a fogpótlások előkészítése, valamint fogszabályzó eljárásoknál a tervek kidolgozása során, de fogászati problémák korai felismerése és harapásbeállítás céljából is kiváló. Sőt, mosolytervezéshez is bevetjük, amit a szkennelést követően azonnal elkezdhetünk a virtuális 3D modell alapján.

Mi a szkenner legjellemzőbb alkalmazási területe a VitalCenterben?

A VitalCenter fő profilja az implantáció, azon belül is az All-on-4 eljárás, így legnagyobb számban az implantációs fogpótló eljárások előkészítéséhez, megtervezéséhez veszünk szkennerrel lenyomatot. De a diagnosztikán, tervezésen túl is kiaknázzuk a műszer képességeit. Mondok egy példát.
Ha valakinél húzni, majd implantálni kell, a foghúzás előtt előzetes szkennelést végzünk, azaz készítünk egy prescant. A műtét, tehát a húzás és implantáció után ismét szkennelünk, majd online elküldjük a partner fogtechnikai laborba a kiinduló és az implantált állapotról kapott háromdimenziós, élethű képet. A digitális lenyomat birtokában a fogtechnikus gyakorlatilag azonnal elkezdi a munkát: megtervezi és legyártja – természetesen digitálisan, CAD/CAM módszerrel – az általunk kívánt formájú, méretű ideiglenes pótlást, amit a páciens akár már másnap megkap. Az így készült ideiglenes pótlások magas minőséget képviselnek, egyénre szabottak, és funkcionális, esztétikai, valamint kényelmi szempontból egyaránt kielégítő megoldást jelentenek a páciens számára a gyógyulás teljes időtartama alatt. Ez kisebb fogpótlásoknál és nagyobb rehabilitációknál egyaránt működő eljárás.
A műtét előtti állapot rögzítése nem csak a köztes lépésnél fontos. A digitálisan megőrzött kiindulási állapotot a végleges fogsor tervezésekor is felhasználjuk, hogy pontosan azt hozzuk létre, amit a páciens szeretne: vagy az eredeti állapottal megegyezőt, vagy éppen ahhoz képest valami mást. Rendelőnkben ez az előzetes szkennelés napi szinten jelen van az ellátásban.

intraorális szkenner

A szkennernek tehát számos érdeme van, de vajon mindig ez a legjobb választás?

A szkenner valóban remek eszköz, de nem minden fogpótlásnál vetjük be. Vannak olyan helyzetek, ahol nem indokolt a használata, no meg olyanok is, amikor még mindig a hagyományos módszer bizonyul jobbnak; és akkor azt használjuk. Mert igenis van létjogosultsága a hagyományos módszereknek, technológiáknak; a digitalizáció még közel sem vett át mindent! Például a kivehető vagy kombinált pótlások készítésekor szükséges a nyálkahártya rugalmasságát „rögzíteni”, modellezni, és úgy tapasztaltuk, hogy ezt hagyományos lenyomattal tudjuk igazán precízen megtenni, a digitális lenyomatvétellel nem kapunk tökéletes eredményt. Ezért mi ilyen esetekben ragaszkodunk a hagyományos metódushoz.
Bár digitális fogászatnak valljuk magunkat, de látható, hogy mégsem csupán digitális eszközökre támaszkodunk, nem megyünk el kizárólag a digitalizáció irányba.

Nem cél, hogy mindig, mindenáron szkenneljünk, az viszont igen, hogy a legjobb ellátást nyújtsuk – akár digitális, akár hagyományos módszerrel, mikor melyik indokolt szakmailag.

A fogászati ellátások nagy része komoly csapatmunkát feltételez. Igaz ez a szkennerrel megtámogatott eljárásokra is?

A technológia nemcsak könnyebbséget jelent, de kihívásokat is rejt magában, hiszen magas szintű szakértelmet igényel és jól szervezett csapatmunkát kíván: szájsebész, protetikus és fogtechnikus összehangolt ténykedését. Mivel mi a VitalCenterben folyamatosan nagy esetszámmal dolgozunk, ráadásul a beavatkozásaink jelentős része komplex munka, teljes szájrehabilitáció, így elengedhetetlen, hogy olajozottan történjenek a folyamatok; ez a szkennerrel való munka során is megvalósul.

Mi a véleménye a szkenner jelentőségéről a fogorvoslásban?

Sok fogászat azzal hirdeti magát, hogy rendelkezik intraorális szkennerrel és ezért kiemelkedő. Nálunk a hangsúly máshol van. Mi azt mondjuk, hogy a szkenner jelentősen emelheti az ellátás színvonalát, ugyanakkor, hasonlóan az egyéb vívmányokhoz, ez sem a bölcsek köve;

ez is csak egy technológia, ami kizárólag emberi kézben működik és válik értékessé – méghozzá szakavatott kézben!

Kijelenthetjük tehát, hogy a siker kulcsa továbbra is a szakértelemben és a tudásban rejlik?

Én azt szoktam mondani, hogy nem árt, ha a fogorvos akkor is tud csinálni valamit, ha éppen áramszünet van a rendelőben. Ez persze vicc, de az tény, hogy a páciensek nem azért jönnek a VitalCenterbe, mert nálunk van szkenner, hanem mert tudják, hogy mi az összetett problémákat is a legmagasabb szinten oldjuk meg és orvosoljuk, miközben a profizmuson túl az emberi értékekre is kiemelt hangsúlyt fektetünk;

a VitalCenterben a személyre szabott figyelem és gondoskodás minden apró részletben megmutatkozik, és ezt értékelik a pácienseink.

Az intraorális szkenner előnyei