parodontológus szakorvos
For english language please click here.
A fogak elvesztését követően az állcsontgerinc az évek folyamán fokozatos lebontódáson megy keresztül, így önmagában alkalmatlanná válik fogászati implantátumok behelyezésére, ezáltal ellehetetlenítve sok esetben a rögzített fogpótlás kialakítását.
A lebontódott állcsontgerinc pótlására régóta ismert és bevált módszer a különböző donorterületekről (csípőcsont, lábszárcsont, koponya, állkapocscsont) eltávolított csontblokkok alkalmazása. Mai napig ezen eljárásokat tekintik a csontpótlás „gold standardjének” (1) Ezen eljárás bár sok esetben sikeres, rengeteg hátránya van. A páciensnek igen nagy sebészi megterhelést jelent (általában altatásos műtét), időigényes, és a behelyezett csontblokk a gyógyulás során nagyarányú felszívódáson megy keresztül, így sok esetben nem is biztosít megfelelő mennyiségű csontot az implantáció számára.
Ezen hátrányok elkerülése végett az utóbbi időben különböző csontpótló típusok kerültek bevezetésre. Legismertebbek és leghatékonyabbak, az állati (xenogén), valamint a humán (más emberből származó / allogén) csontpótlók.
Az utóbbi időben a csontblokk eljárást helyettesítő, és nagy sikerrel alkalmazott “sasusage” technika (2) kiszámíthatóan működik nagy állcsontgerinc defektusok esetén is, azonban, relatív hátrányként említhető, hogy
A saját csontból nyert blokkok alkalmazásának legsikeresebb és legismertebb techikája az úgynevezett “Khoury” technika (3), mely vékony kortikális csontblokk lemezt és csontforgácsot alkalmaz csontpótlásra, azonban a saját csont igénye miatt invazív, nagy sebészi beavatkozást igényel. Ugyanakkor gyógyulási ideje elfogadható (6 hónap), a regenerálódott csont teljes egészében saját csont lesz.
Egy közelmúltban kifejlesztett humán csontpótló (Bonealbumin, Magyarország) orthopédiai protéziek behelyezése során nyert saját csontból képes kortikális lemezt, valamint csontpótló szemcséket előállítani. A humán csontot vér-szérumból nyert albuminnal “ötvözik”, mely bizonyos kutatások szerint elősegíti a csontosodást, gyógyulást, sőt a páciens panaszait is csökkenti a gyógyulás során (4,5,6).
Humán csontpótlóként az átalakulási ideje, és ezáltal a gyógyulási idő is a saját csonttal összevethető (6 hónap), a regenerálódott csont bizonyos idő elteltével nagy részében(esetleg egészében) saját csonttá válik, és az albumin csontképzést elősegítő hatása miatt, akár saját csont alkalmazása nélkül is megfelelő minőségű új csont képződését segítheti elő.
Az allogén blokk graftok eredményességükben összemérhetőek az egyre népszerűbb GBR technikával (7), azonban a fentebb említett előnyökkel bírnak csontpótlás terén.
Jelen kutatásunk célja a “sausage” technika, és a bonealbumin-nal elvégzett módosított “Khoury”-technika összehasonlítása súlyosan lebontódott állcsontgerinc defektusok esetében.
Irodalomjegyzék:
Lantos Endre(1), Péter György (1), Popráczy Sarolta (1)
VitalCenter Dent, Budapest (1)
Bevezetés: A BoneAlbumin hazai gyártású, szérumalbuminnal bevont liofilizált humán csontőrlemény, amelynek hatékonysága a csontpótlás számos területén igazolt, de a fogászati implantációt megelőző csontpótlásban történő alkalmazásával kapcsolatban meglehetősen kevés információ áll rendelkezésre. Klinikai kutatásunkat ennek a kérdésnek a tisztázására végeztük. A vizsgálatot eddig 17 fő (63%) fejezte be.
Anyag és módszer: A részleges vagy teljes foghiány miatt implantációra jelentkezett, és csontpótlásra szoruló önkéntesek (n=27) informált beleegyezés után BoneAlbuminnal végzett csontpótlásban részesültek, majd 6 hónap gyógyulás elteltével szövettani mintavételezés és utánkövetési CBCT-felvétel történt, amit implantáció követett
Eredmények: A csontpótló zsugorodása minden esetben elenyésző volt, bőségesen lehetővé tette az implantációt. A szövettani vizsgálat igen nagy mértékű átépülést igazolt. A kezeléssel kapcsolatos szövődményt nem figyeltünk meg.
Következtetés: A BoneAlbumin a vizsgált indikációban is igen jó hatásfokkal, biztonságosan alkalmazható.
Mi megnyertük – Ön profitál!
A „Humán (allograft) csontpótló létjogosultsága a fogászati implantológiában” című pályázati anyagunk kedvező fogadtatása azt jelenti, hogy fogászatunk 135 512 390 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert!
Olvassa el a pályázatról készült blogcikkünket!
2018. 09. 21. PROJEKTNAP
SpringFairs Celje 2019. 03. 17.
MedTech Luzern 2019.09.10-11.