A megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány az implantátum beültetésének egyik fő kritériuma. A csontritkulásban szenvedők esetében gyakran felmerül a kérdés, hogy esetükben egyáltalán szóba jöhet-e a fogászati implantáció. Cikkünkben kielégítő – és reméljük megnyugtató – választ adunk erre a kérdésre.
Nem is sejti, kedves Olvasó, milyen gyakran fordul elő, hogy a pácienseink adják a tippet egy-egy anyag témájához. Kérdeznek, hozzászólnak e-mailben, Facebookon, telefonon, személyesen. Mi pedig figyelünk, és a kérdések megválaszolásán, a dicséretek bezsebelésén, a problémák elsimításán túl fejben jegyzetelünk, gyűjtjük az ötleteket, témákat.
Az egyik, implantálással foglalkozó anyagunk apropóján érkezett komment szó szerint így hangzik: „Azt elfelejtik mondani a fogorvosok, hogy egy bizonyos életkoron túl elkezdődik a csontritkulás, és végül a markodban viszed haza a beültetett fogaidat.”
Ez a hozzászólás ráébresztett bennünket arra, hogy bizony van mit tisztázni a fejekben! A ritkuló csont ugyanis nem feltétlenül fogy mennyiségében; ám a csont adott esetben tényleg el tud sorvadni, fel tud szívódni egyes helyeken; a sokszor bagatellizált ínybetegségeket pedig nem szabad félvállról venni, mert csontig hatoló problémákat okozhatnak.
Dr. Péter György, a VitalCenter implantológus szakembere vállalta a tisztázó szerepét.
A cikk apropóját adó hozzászólás a csontritkulást említi konkrétan, ezért azzal kezdjük a sort!
Csontritkulás – minőségi változás a csontokban
Az osteoporosis („a csont porózussá válása”) során a csontképződés lassul, a csontleépülés fokozódik, ezért a csontozat összetétele romlik. A csontritkulás nem mennyiségében (volumenében) érinti a csontokat, azok sűrűsége, minősége változik.
„Tehát nem tűnik el a csont a fogak, implantátumok körül vagy bárhol a testben, ám az, hogy a sűrűsége változik, a kritikus, terhelést viselő helyeken (pl. gerinc, combnyak, medence) komoly gondot okozhat: hirtelen erőhatásra akár össze is roppanhat a meggyengült csigolya” – magyarázza a szakember.
Csontritkulás esetén fogászati implantáció: igen vagy nem?
A sokáig tünet- és fájdalommentes, éppen ezért „néma járványnak” is nevezett betegség világszerte 200 millió embert érint, Magyarországon kb. 900 ezer ember szenved tőle! Komoly közegészségügyi probléma tehát, ráadásul civilizációs ártalom, amelynek kialakulásáért leginkább a modern kor emberének életmódja okolható.
„A csontritkulás – hacsak nem szélsőségesen súlyos az elváltozás – nem zárja ki a fogbeültetést
– mondja dr. Péter György. Ám míg az osteoporosis önmagában nem kontraindikáció, azzal azért nem árt tisztában lenni, hogy a kezelésére oly gyakran használt biszfoszfonát gyógyszercsoport komoly szájüregi problémákat okozhat.” (Erről nem ebben a sorozatban, hanem egy későbbi alkalommal írunk majd bővebben.)
Amit csontjaink egészségéért tehetünk
- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamint! Ez utóbbi fokozza a kalcium felszívódását és segíti a csontokba való beépülését.
- Mozogjunk! És mivel a csonttömeg az izomtömeggel arányosan nő, ezért lehetőleg izomfejlesztő mozgást végezzünk.
- Jó, ha tudja! A kávé, a cigaretta, az alkohol és a szénsavas üdítők igazi „kalciumgyilkosok”. Már egy csésze kávé 8-10 %-kal növelheti a napi kalciumszükségletet!
Olvasna még a témában? Keresse cikksorozatunk második és harmadik részét.